Očkování psů

publikováno: 09.09.2013

Očkování psa

Očkování je asi nejčastější preventivní zákrok, kvůli kterému vyhledáte veterináře. Jaké jsou typy očkování a co Vás v ordinaci čeká?

 

Očkování proti vzteklině

Očkování proti vzteklině je v České republice ze zákona pro majitele psů povinné. Vzteklina je neléčitelné virové onemocnění teplokrevných zvířat přenosné i na člověka (zoonóza). Virus vztekliny napadá nervový systém zvířete. Je vylučován slinami nakaženého zvířete. Inkubační doba je nejčastěji 2-6 týdnů. Klinické příznaky onemocnění jsou zejména změny v chování zvířete (od počáteční apatie až po agresivitu), snížený příjem potravy, zvýšené slinění, postupné ochrnutí hrtanových svalů a jazyka. Jak nemoc postupuje dochází k ochrnutí všech skupin svalů a zvíře umírá. Léčba se neprovádí, zvířata musí být utracena. Jediná možnost, jak se tomuto onemocnění bránit je tedy preventivní vakcinace. Existují vakcíny jen proti vzteklině nebo je vzteklina součástí kombinovaných vakcín (kombinace s dalšími nemocemi; aplikace je však jen jedním vpichem). Typ vakcíny, který necháte svému zvířeti aplikovat, je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem. Zohledňuje se klinický stav zvířete, věk zvířete a Vaše specifické požadavky (výstavní pes, časté cestování mimo ČR, apod.). V současnosti nám legislativa dovoluje používat vakcíny i s delší účinností než 1 rok. Délku účinnosti u jednotlivých vakcín vždy garantuje výrobce vakcíny. Lze tedy vybrat očkování, které se musí přeočkovat po 1 roce až 3 letech. Toto ale platí pouze pro ČR! Legislativa jiných zemí tento interval přeočkování nemusí povolovat. Pokud tedy cestujete se svým psem do zahraničí, doporučujeme každoroční očkování proti vzteklině.

 

Kombinace očkování (DHPPiL)

Toto očkování by se dalo označit jako základní kombinace. V jednom vpichu je aplikováno očkování proti psince (D), hepatitidě (H), parvoviróze (P), parainfluenze (Pi) a leptospiróze (L). Existuje i kombinace se vzteklinou (R). Přeočkovává se u zdravých dospělých psů každoročně. Různí výrobci vakcín mají také varianty těchto kombinací, které používáme u štěňat, citlivých psů a pro přeočkování psů, kteří mají vakcinaci dlouho propadlou. Některé nemoci se totiž v tomto případě doporučuje v intervalu cca 1 měsíce naočkovat znovu, aby byl pes dostatečně chráněn.

psinka (D) - psinka je virové onemocnění, vysoce nakažlivé a často smrtelné. Postihuje především štěňata a mladé psy. Virus se šíří kapénkovou infekcí. K nejčastějším příznakům patří poruchy dechu, výtoky z očí i nozder, kašel, průjem a zvracení. Postupně se přidávají i nervové poruchy.

hepatitida (H) - infekční zánět jater je virové onemocnění postihující především játra. Pes se nakazí vdechnutím nebo pozřením infikovaného materiálu. Nakažené zvíře vylučuje virus močí. K příznakům onemocnění patří zvracení, průjem, horečka, někdy žloutenka. V akutních případech může zvíře uhynout během jednoho dne.

parvoviróza (P) - parvoviróza je akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující především trávicí trakt zvířete. K nakažení dochází trusem infikovaných zvířat. Virus je velmi odolný, k jeho přenosu z venkovního prostředí může dojít i nepřímo – např. na obuvi. I štěně, které je doma bez kontaktu s vnějším prostředím a jinými psy, může tedy onemocnět. Nástup onemocnění bývá náhlý, objevují se úporné průjmy s příměsí krve, zvracení, celková slabost. Průběh je závažný hlavně u štěňat. Postupně dochází k dehydrataci, kolapsu a smrti. I při včasné léčbě se někdy nemusí povést štěně zachránit.

parainfluenza (Pi) - psincový kašel nebo také infekční laryngotracheitida psů je onemocnění, na kterém se podílí více původců – viry i bakterie. Onemocnění se projevuje především záchvatovitým kašlem, výtoky z nozder a očí a nechutenstvím. Někdy může dojít až k vzniku zápalu plic. Většinou však onemocnění probíhá jako lehká chřipka. Nemoc se objevuje častěji v chladných obdobích roku, nebo v místech s větší koncentrací psů.

leptospiróza (L) - leptospiróza je onemocnění jehož původcem jsou bakterie rodu Leptospira. Je přenosné na člověka (zoonóza). Bakterie jsou vylučovány močí nakažených zvířat a v prostředí se vyskytují v kontaminované vodě. Pes se nakazí pitím takové vody, nebo jen brouzdáním např. v kalužích. K projevům onemocnění patří horečky s nechutenstvím, neochota k pochybu, zvracení, průjem, může se objevit i žloutenka, nervové příznaky a postižení očí.

 

Další očkování

Tato očkování by se dala označit jako doplňková. Aplikují se na základě doporučení veterinárního lékaře vzhledem k nákazové situaci v daném místě, dle požadavků majitele, některá i léčebně. Můžeme k nim zařadit očkováni proti borelióze, tetanu, psincovému kašli, koronaviróze, herpesviróze (pro chovné feny) a mikrosporidióze (plísňové onemocnění).

 

Vakcinační schéma

Štěňata se vakcinují v určitých intervalech (veterinář Vám vždy do očkovacího průkazu zapíše datum další návštěvy) a nemoci se postupně přidávají, dle věku štěněte. Termíny vakcinací je potřeba dodržovat, aby se imunita dostatečně vyvinula. Pokud se stane, že je štěně v průběhu vakcinačního programu nemocné, nebo má třeba úraz, veterinář vakcinační schéma dle situace upraví. Vždy se přihlíží ke zdravotnímu stavu a věku štěněte, nákazové situaci v oblasti, případně požadavkům majitele. Níže uvádíme tabulku s nejčastěji používaným schématem očkování.

 

 

 

 

typ vakcíny

VĚK ŠTĚNĚTE (TÝDNY)

6-8

8-10

10-12

12-16

 DP

 DHP(Pi)L

 DHP(Pi)L

 DHP(Pi)LR

 

Dospělý pes se pak očkuje zpravidla v ročním intervalu, záleží však na použité vakcíně.

« zpět k přehledu článků

Ordinační doba:

Po - Pá: 10 - 19 hod
So: 9 - 12 hod
Veterinární ordinace CIVET
Kotlanova 2510/1a
628 00  Brno-Líšeň

tel. +420 544 211 838